Kominek – chyba najbardziej uroczy element wiejskiej chaty lub rodzinnego domu. Jednak aby ogień przynosił radość, należy wybrać odpowiednie drewno do kominka. O tym, jakie drewno do kominka są lepsze, jakiego gatunku drewna dać pierwszeństwo i jak prawidłowo rozpalić w kominku, o tym porozmawiamy dzisiaj.

Kominki są różne: na brykiet drzewny, pelety, gaz oraz węgiel kamienny. Ale drewno jest najbardziej ekologiczny, najbardziej popularny i najbardziej przystępny sposób. 

Najlepiej przy wyborze drewna do kominka należy zwracać uwagę na następujące cechy:
- wilgotność drewna
- wymiary drewna
- gatunek drewna.
 Drewno do kominka: wilgotność
Najlepsze drewno do kominka – które mają wilgotność 15-25%. Czyli, wycinki z przeszłego lub ubiegłego roku. Należy zwrócić szczególną uwagę przechowywania drewna. Nie warto, przechowywać drewno w dużych kawałkach – oni długo schną. Drewno nie powinny leżeć na ziemi, w przeciwnym razie będą gnić, ale nie można pod nie podkładać "nie oddychające" materiały – polietylen lub płyty betonowe. Lepiej dać pierwszeństwo kratce lub palety. Przed tym, jak wykorzystać drewno do kominka, potrzebne dodatkowo wysuszyć drewno w pomieszczeniu.
Drewno do kominka: rozmiar
Aby uzyskać dobry długotrwały żar, należy brać drewno do paleniska kominka w tej samej wielkości, optymalnie – 25 - 33 cm. Średnica drewna powinna być około 8-17cm. Jeśli wstępnie usunąć korę z szczap drewna – będzie mniej sadzy.
  Drewno do kominka: rodzaje drzew
Drewna z dębu i grabu są najlepsze do paleniska kominka: zawierają mało żywicy, mało wściekają się i równomiernie spalane.
 Dębowe drewno do kominka wariant prawie idealny. Takie drewno długo się palą, wydzielając dużo ciepła i przyjemny zapach. Podczas spalania młodego dębu dom wypełni się zapachem żarzących się węgli, tak i upału bedzie nie zbyt dużo; stary dąb da ciężki zapach w domu i tworzy dużo popiołu. Dlatego, warto wybierać, drzewa w średnim wieku.
Drewno z grabu do kominka - doskonały wybór, prawie nie ustępuje dębu. Ich bezdymne spalanie z wysokim wydzielaniem ciepła i gładka jasnym ogniem łączy się z wydzieleniem przyjemnego zapachu i usuwania sadzy z komina.
 Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł zorientować się w tym, jakie najlepsze drewno do kominka, jakie drewno najlepiej rozpali kominek i jak to zrobić. A jeśli Państwa interesuje nie tylko drewno do kominka, ale i drewno do innych potrzeb, można zapoznać wiecej informacji na naszej stronie internetowej.