Przybliżenie sezonu grzewczego zawsze sprawia kłopotów, jakie paliwo wybrać, aby uzyskać jak najwięcej ciepła, i przy tym zaoszczędzić swoje pieniądze?
Oferujemy alternatywny sposób ogrzewania dla domu - ogrzewanie drewnem. Najlepszy opał do kominków czy do kotłów na paliwa stałe jest drewno liściaste (grab, jesion, brzoza, dąb). To jest najbardziej ekologiczny, najbardziej popularny i najbardziej przystępny sposób ogrzewania.

Główne cechy drewna:

Drewno mogą mieć długość 0,25; 0,33; 0,5; 0,75 i 1 m. Grubość nie może być mniejsza niż 3 cm. Długość i grubość drewna zależy od przeznaczenia i wymiarów liniowych drewna dla kotłów na paliwa stałe, pieców i kominków, w których oni zostaną spalone.
Należy zwrócić szczególną uwagę na wilgotność i przechowywanie drewna. Tylko wycięte drzewo zawiera do 50% wilgoci.Surowe drewno dają dwa razy mniej ciepła. Podczas ich spalania wydziela się dużo wody, która gromadzi się w kanałach spalinowych w postaci kondensatu i skraca żywotność pieca. Polecana wilgotność zawarta do 15-20%. Z punktu widzenia przydatności do spalania przy takim stosunku, można uznać za drewno suche i używać do paleniska kominka lub pieca.
Suszenia drewna, może być używana na 3 sposoby:

Atmosferyczne suszenie. Odbywa się na świeżym powietrzu pod zadaszeniem. Im niższa temperatura, tym gorzej powietrze pochłania wilgoć z drewna. Z tym właśnie wiąże się powolne odparowanie wilgoci z drewna na opał w zimie. Jest używany głównie podczas sezonowej eksporcie produktów. 

 Kameralne suszenie. W tej metodzie stosowane są specjalne pomieszczenia - kamery. Drewno w nich znajduje się w specjalnie nagrzanym powietrzu. To powietrze zawiera w sobie specjalne gazy. Lub gorącej pary pod ciśnieniem atmosferycznym. Zaletą tej metody jest to, że cały proces jest pod kontrolą – można osiągnąć wymaganej wilgotności i regulować czas procesu suszenia.

 Suszenie w polu elektrycznym. Ponieważ drewno jest doskonałym izolatorem pod wpływem silnego pola elektrycznego ja się nagrzewa i wilgoć odparowuje z dużą prędkością. Jednak jest to zbyt drogie metoda w stosunku do wyniku.

Twarde drewno liściastych drzew - najlepsze paliwo dla domu

 Drewno z drzew liściastych, mają wysoką wartość opałową. Naprzykład:
- drewno z dębu i grabu, to doskonałe drewno na opał; jest wysoko cenione ze względu na swoją zawartością bardzo wolno się spalają i długo utrzymują płomień w palenisku.
- drewno z brzozy - miękkie drewno brzozowe nadaje się do utrzymywania płomienia w palenisku oraz do rozpalania ponieważ szybko się spala.
- drewno z buku - zwarte i twarde drewno o wysokiej wartości opałowej, które zapewnia dłuższe spalanie. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.
- głóg, jesion, leszczyna. Drewno z tych ras łatwo przeszywający, ale trudno spalają, ale palą nie wysuszone.
Pamietaj, przy wyborze drewna do sezonu grzewczego zwracaj uwagę na cechy i jakość drewna, a spółka z. o. o. Halpek-Kamjamka pomoże Ci w tym. Więcej informacji znajdziesz na stronie.